Książka – zawsze dobry, „awaryjny” prezent na święta

Wiele osób kupując najbliższym prezenty na święta stara się wpasować idealnie w gusta i upodobania osoby, której zamierza wręczyć prezent. Czasami jest to jednak utrudnione- może okazać się, że już ktoś inny kupił prezent, o którym dana osoba myśli, albo potencjalny obdarowany już go ma. W takich sytuacjach, po odrzuceniu wszystkich innych propozycji najczęściej kupuje się jakąś książkę. Wiele osób myśli o książce jako o „awaryjnym” prezencie. Takie myślenie jest niewłaściwe. Książka jako prezent może okazać się bardzo trafionym pomysłem, a sama osoba, która ją dostanie może cieszyć się z niej bardziej niż przykładowo z nowej koszuli. Oczywiście dużo zależy tutaj od preferencji obdarowanego, jednak nawet jeżeli dana osoba nie jest fanem książek, może być bardzo zadowolona. Wystarczy tylko trzymać się pewnych reguł.

Celujmy w znane i dobrze postrzegane książki

Kupując książkę na prezent musimy pamiętać, że nie warto kupować rzeczy, które nam się podobają. Jeżeli mamy specyficzne poczucie estetyki literackiej, albo interesujące nas tematy nie są tak popularne wśród innych czytelników, zrezygnujmy z takiego prezentu. O wiele lepiej jest polecić daną książkę przy innej okazji. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest sięgnięcie po listę bestsellerów. Zazwyczaj znajdują się tam książki, o których się mówi. Kiedy dana osoba dostanie taką książkę, będzie się cieszyła, ponieważ będzie mogła włączyć się do dyskusji. Przed zakupem czegoś z listy bestsellerów trzeba wcześniej sprawdzić, czy książka zbiera dobre recenzje. Może się przecież zdarzyć, że któryś tytuł jest popularny ze względu na kontrowersyjność, a to nie zawsze pokrywa się z przyjemnym czytaniem.

Możemy sięgnąć też po znane cykle wydawnicze lub serie. Oczywiście należy w tym wypadku wybrać pierwszy tom serii, by osoba która książkę dostanie mogła rozumieć o co w niej chodzi. Tutaj musimy jednak wcześniej orientować się w klimatach, jakie lubi obdarowany. Jeżeli przykładowo namiętnie ogląda seriale kryminalne, książka w podobnych klimatach będzie świetnym wyborem.

Czego unikać?

Książki jako prezenty świąteczne bywają często nietrafione ze względu na złe dobranie. Przede wszystkim należy unikać kupowania eleganckich wydań klasycznych pozycji. Owszem, mają one dużą wartość literacką, lecz rzadko kiedy sięga się po nie jako lekką lekturę. Dobrze jest też unikać książek napisanych na podstawie filmów i seriali, gdyż zazwyczaj są one słabe (niezależnie od tego czy obdarowany jest fanem danego serialu czy nie). Zawsze należy przede wszystkim myśleć o tym jakie są gusta danej osoby, lecz trzeba też patrzeć na wartość literacką wybranej pozycji.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *